بیانیه سازمان عفو بین الملل در محکومیت بازداشت فعالین آذربایجانیسازمان عفو بین الملل - ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱

ایران: ضرب و شتم فعالین در بازداشگاه بعد از اعتراضات دریاچه ارومیه
سازمان عفو بین الملل از مقامات مسئول در استان آذربایجان شرقی خواست تا در مورد گزارشات شکنجه یکی از فعالان حقوق زنان که در بحبوحه دستگیریهای مربوط به اعتراضات زیست محیطی در مورد دریاچه اورمیه بازداشت شده، تحقیقات مفصلی به عمل بیاورد .
بنا به گزارشها، فرانک فرید فعال و روزنامه نگار ۵۰ ساله از شهر تبریز واقع در شمال غربی ایران شدیدا مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. وی بعد از تظاهرات متعدد در شهرهای منطقه، که دولت ایران را به اقدام برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه اورمیه فرا می خواند، دستگیر شده است. این عضو جامعه آذربایجانی در ایران، با اتهامات "توهین به رهبر ایران"، "تبلیغ علیه نظام" و "اقدام علیه امنیت ملی" روبرو است.
به گفته فیلیپ لوتر، قائم مقام سازمان عفو بین الملل در خاور میانه و آفریقای شمالی، فرانک فرید، در صورتی که به خاطر فعالیت و نوشته های صلح طلبانه بازداشت شده باشد، یک زندانی وجدان است و بایستی بدون قید و شرط آزاد شود.
«مقامات ایرانی باید تحقیقات کامل و مستقلی را در رابطه با گزارشات رسیده در خصوص ضرب و شتم وی در بازداشتگاه بعمل آورده و اشخاص مسئول را مجازات کنند.»
گزارش شده که مأمورین لباس شخصی فرید را با چنان شدتی کتک زده اند که او تا مدتی قدرت شنوایی در گوش چپ را از دست داده و قادر به حرکت دادن یکی از بازوانش نبوده است. او در بازداشگاه به مدت طولانی تحت بازجویی قرار گرفته و به زور مجبور به امضای مدرکی شده که امکان خواندن آن را نداشته، چرا که عینکش را از او گرفته بودند. سپس قاضی حکم بازداشت موقت به مدت 10 روز رابرای وی صادر کرده است.
فردید در حال هزار در بخش زنان زندان مرکزی تبریز محبوس است. فقط به خواهرش اجازه داده شد که یک ملاقات۴۵ دقیقه ای با او داشته باشد. عفو بین الملل مطلع شده که تا به حال به درخواست فرید برای معالجه توسط پزشک توجهی نشده است.
فیلیپ لوتر گفت، « دسترسی فرانک فرید به پزشک بر اساس احتیاجات وی، از جمله درمان جراحات، باید فراهم شود. همچنین لازم است که او به طور منظم با وکیلش دیدار کند.»
در سالهای اخیر فعالین شهرهای شمال غربی ایران، با برپایی اعتراضات مختلف خواستار تغییر سیاست های دولت ایران در قبال دریاچه اورمیه، بزرگترین دریاچه خاورمیانه شده اند.
از سال ۱۹۹۹ به بعد، ساخت ساز گسترده بیش از ۴۰ سد بر روی ۱۳ رودخانه جاری به این دریاچه به تسریع خشک شدن این دریاچه انجامیده است. فعالین میگویند، کاهش آب و افزایش نمک در این دریاچه تهدید بزرگی برای محیط زیست است.
نیروهای انتظامی در منطقه به طور فزاینده ای تظاهرات را سرکوب کرده اند. بنا به گزارشات این سرکوب های خشونت آمیز، دستگیری عده زیادی، احتمالاً، صد ها تن از معترضین را به دنبال داشته است. عباس لسانی از پیشگامان مدافعه حقوق آذربایجانی ها، در بین بازداشت شدگان است. او قبلاً نیز در زندان بوده و در دوره حبسش که اکتبر ۲۰۰۸ به اتمام رسید، از طرف سازمان عفو بین الملل زندانی وجدان/عقیده نامیده شده بود.
به گفته فیلیپ لوتر، «مقامات ایران سابقه طولانی و دلخراشی در استفاده از زور و خشونت مفرط در سرکوب اعتراضات آرام و مشروع مردم داشته اند. معترضین باید مجاز باشند که اعتراضات آرام خود را برای درخواست اقدامات لازم برای نجات دریاچه اورمیه، ادامه دهند.»

ترجمه : آداپ
لینک بیانیه از سایت سازمان عفو بین الملل

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed