بازداشت بیش از شصت فعال آذربایجانی در مراسم تشییع جنازه ابراهیم جعفرزاده و مینا کهربایی

سه‌شنبه ۵ مهر ۱٣۹۰ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱
آداپ : بیش از شصت فعال آذربایجانی در حین مراسم تشییع جنازه ابراهیم جعفرزاده و مینا کهربایی در خوی دستگیر شدند.
به گزارش آداپ ماموران امنیتی روز سه شنبه ۵ مهر ۹۰ با حمله به شرکت کنندگان مراسم تشییع جنازه ابراهیم جعفرزاده و همسرش مینا کهربایی -که هردو از فعالین شناخته شده آذربایجانی بودند-و فرزندشان آیلا که همگی روز گذشته در جریان تصادفی مشکوک در سه راهی خوی کشته شده بودند عده از شرکت کتنندگان را بازداشت کردند.
شرکت کنندگان در مراسم با سردادن شعار "آذربایجان باشین وار اولسون"(آذربایجان تسلیت) اقدام به تشییع جنازه جعفرزاده و کهربایی و فرزندشان از مقابل بیمارستان قمر بنی هاشم خوی تا میدان بسیج این شهر کردند و پس از آنکه اجساد را سوار آمبولانس کردند تا به روستای محل تولد جعفرزاده منتقل شود در مسیر بازگشت مورد حمله نیروی انتظامی قرار گرفتند که در نتیجه یک اتوبوس و دو ماشین سواری به همراه سرنشینانش و همچنین عده ای دیگر بازداشت شدند.
منابع آداپ گزارش می دهند بیش از شصت تن در جریان این واقعه بازداشت شده اند که از این میان می توان به اسامی چهل و دو تن از بازداشت شدگان اشاره کرد. علی رضایی٬ شیرزاد حاجیلو٬ نعمت حاجیلو٬ بهزاد حاجیلو٬ ناصر مصطفی پور٬ عباس وطنخواه٬ ابراهیم ایرانی٬ بهنام حاج محمدی٬ بهمن نصیرزاده٬ عیوض بیات٬ جلیل غنی لو٬ محمد احدی٬ افشین شهبازی٬ شهرام یوزباشی٬ ولی ظهرابی٬ فاطمه جنگی٬ صادق عوض پور٬ زلیخا غنی زاده٬ حمید منافی٬ وحید فائزپور٬ مهدی قیاسی٬ جواد سرخانلی٬ اسلام وارلی٬ محمد احمدی٬ علی محمدیزاده٬ جاواد سروناز٬ موسی سیفی٬ محمد وحدت فر٬ نجات رضالک٬ زینال قاسمی٬ آتیلا سیفی٬ بهنام محب علی‌لو٬ محمد بی غم٬ حسین ظفرخواه٬ عبدالله شفایی٬ بهنام حاجی زاده٬ احمد نصیرزاده٬ کیان پیغامی٬ ناصر مصطفی پور٬ علی محمد علی لو، سیاوش حبیب زادگان و محرم خروشا از جمله افرادی هستند که در جریان این تشییع جنازه بازداشت شده اند.
از محل بازداشت و اتهامات این افراد اطلاعی در دست نیست و هیچ کدام از بازداشت شدگان تا کنون تماسی با خانواده نداشته اند.
ابراهیم جعفرزاده زندانی سیاسی سابق است که پس از شرکت در تجمع روز جهانی زبان مادری در اسفند ۸۵ بازداشت و یکسال در زندان خوی به سر برده بود وی همچنین دبیر سابق سازمان غیر دولتی اورین خوی بود. مینا کهربایی همسر وی نیز از فعالان دانشجویی آذربایجانی در زنجان بود و در فاصله سالهای ۸۱ تا ۸۵ مدیر مسئولی نشریه دانشجویی شهریار و دبیری کانون شهریار دانشگاه آزاد اسلامی زنجان را بر عهده داشت.
جعفرزاده٬کهربایی و فرزندشان آیلا بامداد روز دوشنبه ۴ مهر ۹۰ پس از شرکت در مراسم عروسی در شبستر، عازم خوی بودند که در حادثه رانندگی جان باختند.
فعالین آذربایجانی عنوان می کنند که در سالهای گذشته عده زیادی از فعالین مدنی از جمله سهند افشاری٬غلامرضا امانی٬چنگیز بخت آور و عده ای دیگر در حوادثی مشابه جان باخته اند که گمان می برند حکومت ایران در این مرگها نقش داشته باشد و این مرگها را مرگهای مشکوک می نامند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed