بیانیه و کمپین سازمان عفو بین الملل در حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجانی در تبریز

اقدام فوري
جمعي از اقليت آذربايجاني در ايران بازداشت شدند.
بيست و نه نفر از اقليت آذربايجاني ها در ايران از جمله عبدالله صدوقي، روز بيست و چهار ماه اوت در تبريز واقع در شمال غرب ايران دستگير شدند. وضعیت سلامتی عبدلله صدوقي پس اعتصاب غذاي وي رو به وخامت گرایيده است. همه اين دستگير شدگان ممکن است که زنداني عقيده باشند که صرفا براي اقدامات مسالمت آميز براي حمايت از حقوق اقليتي خود بازداشت شده اند.
عبدلله صدوقي جزو بيست و نه نفري بود که دستگير شد. اين گروه پيرامون بي عملي دولت در مساله خشک شدن درياچه اروميه- درياچه بزرگ نمک در شمال غرب ايران - در يک مهماني افطار مذاکره ميکردند. بنا به گزارشات، دستگيري اين بيست و نه نفر در ارتباط با درياچه بوده است. در مرحله اول برخي و يا همه آنان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات نگهداري شدند.گفته ميشود که عبدلله صدوقي و سيزده نفر ديگر بدون هيچ اتهامي در زندان مرکزي تبريز بسر ميبرند و گفته ميشود پانزده نفر ديگر به جرم" تجمع و تبانی به قصد برهم زدن امنيت ملي" محاکمه شده و به سه ماه زندان و دو سال زندان تعليقي محکوم گردیده اند. همين پانزده نفر حوالي ۱۹ سپتامبر براي بازجوئي هاي بيشتر مجددا به بازداشتگاه وزارت اطلاعت انتقال يافته اند.
برادر عبدلله صدوقي در يک مصاحبه گفته است که وي در روز ۱۷ سپتامبر برادرش را ديده که براي او يک ماه حکم بازداشت صادر گرديده است، هر چند که رسما به چيزي متهم نشده است.
لطفا سريعا به فارسي، عربي، انگليسي و يا بزبان خودتان بنويسيد:
- نگراني خود را از اينکه عبدلله صدوقي و ديگراني که با وي دستگير شده اند زنداني عقيده بوده و صرفا بدليل ابراز قانوني حقوق انساني خود بازداشت شده اند ابراز کنيد و اين که در اين صورت آنان بايستي سريعا و بدون قيد وشرط آزاد شوند.
- از مقامات ايراني درخواست کنيد که اطمينان دهند که همه اين بازداشت شدگان به فوريت به تسهيلات و مراقبت هاي پزشکي دسترسي داشته باشند، مورد شکنجه و ساير انواع بدرفتاري قرار نگيرند و به وکيل و خانواده خود دسترسي داشته باشند.
- به مقامات تاکيد کنيد که محدوديت هاي غير قانوني آزادي ابراز نظر، تشکيل انجمن و گردهمائي را رفع نمايند.

درخواست هاي خود را تا قبل از ۴ نوامبر به مقامات زير ارسال کنيد.

رئیس قوه قضائیه
آیت الله صادق لاریجانی
دفتر روابط عمومی
تهران- خیابان ولیعصر-بالاتر از تقاطع پاستور-کوچه عزیزی-پلاک ۲-واحد چهارم
ایمیل: bia.judi@yahoo.com

رئیس قوه قضائیه استان آذربایجان شرقی
حجت الاسلام شریفی
قوه قضائیه آذربایجان شرقی
مجتمع مرکزی
ابتدای تپه ولی عصر
تبریز-آذربایجان شرقی 5157733135 جمهوری اسلامی ایران
فاکس: 009841133201109
آنلاین : http://www.dadgostari-as.ir/tabid/100/Default.aspx

و رونوشت ها به :

دبیر کل، شورای عالی برای حقوق بشر
محمد جواد لاریجانی
شورای عالی برای حقوق بشر
از طریق دفتر رئیس قوه قضائیه، خیابان پاستور، خیبابن ولی عصر، جنوب سه راه جمهوری، تهران
1316814737جمهوری اسلامی ایران
Email: info@humanrights-iran.ir
قابل توجه آقای محمد جواد لاریجانی
عنوان : آقای ... محترم

همچنين رونوشت درخواست ها را به نمايندگي سياسي در کشور خود ارسال کنيد.
اقدام فوري

جمعي از اقليت آذربايجاني در ايران بازداشت شدند.

اطلاعات تکميلي

آذربايجاني هاي ايران به زبان ترکي صحبت ميکنند و عموما شيعه هستند. به صورت بزرگترين اقليت در ايران ، آنان ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعيت ايران را تشکيل ميدهند. آنان عموما در شمال و شمال غربي کشور و در تهران ساکن ميباشند. با اينکه در مجموع در جامعه ايران بخوبي ترکيب شده اند اما در سالهاي اخير اعضاي اين اجتماع بصورت فزاينده اي درخواست حقوق بيشتر فرهنگي و زباني از جمله حق تحصيل به زبان ترکي آذربايجاني داشته اند. اين زبان بصورت رسمي در ايران برسميت شناخته نشده و آنان که بدنبال ترويج هويت فرهنگي آذربايجاني و حقوق زباني بر ميايند مورد سوء ظن مقامات ايراني قرار ميگيرند.
از ماه ژانويه تا مارس ۲۰۱۰ ٬ پس از اینکه عبدلله صدوقي بدليل نشر پوستر هاي تيم فوتبال تراکتور سازي بزبان ترکي آذربايجاني به “ اقدام عليه امنيت ملي” و”پان ترکيسم” متهم شده بود بازداشت گردید. این تیم به صورت سمبل فرهنگ آذربايجاني و شهر تبريز در آمده است. وي اقدام به اعتصاب غذا نمود که بلافاصله به سلول انفرادي انتقال يافت و به مدت ۲۲ روز در شرایط کثیفی بسر برد. در روز دوم مارس در حاليکه مقدار قابل توجهي از وزن خود را از دست داده بود و مبتلا به عوارض متعدد پزشکي بود به يک درمانگاه در زندان تبريز منتقل شد. در طول يک ماه اول بازداشت ، وي اجازه نداشت که با وکيل و خانواده خود تماس داشته باشد. هر چند که پس آن وي قادر به اين کار شد. پس از آزاد شدن وي در ماه مارس۲۰۱۰ ٬وي به عفو بين الملل گفت که وي در جريان بازداشت در معرض رفتار هاي غير انساني و تحقير آميز قرار داشته است. بطور نمونه، وي تنها يکبار در طول روز آنهم پس از کسب اجازه قادر به رفتن به دستشوئي بوده است. همچنين مامور زندان گفته است که وي به اين دليل در زندان است که بزبان ترکي آذربايجاني صحبت کرده است. مشخص نيست که آيا وي اساسا در بازداشت سال ۲۰۱۰ خود مورد محاکمه قرار گرفته باشد. زندانيان در ايران بطور روتين از دسترسي به مراقبت هاي پزشکي محروم ميباشند. بعلاوه شرائط زندان در ايران به بدی معروف بوده و بعضي اوقات همراه با بیرحمی و رفتار هاي غير انساني و تحقير آميز ميباشد. بيست و نه نفري که در روز ۲۴ ماه اوت ۲۰۱۱ دستگير شدند در خانه فعال حقوق فرهنگي آذربايجاني مصطفي عوض پور بودند. حد اقل نام ۲۵نفر از ۲۹ نفر دستگير شده از جمله عبدلله صدوقي به عفو بين الملل اعلام شده است. اسامی آنها عبارتند از : مرتضي عوض پور، مصطفي عوض پور، محمود فضلي، جليل علمدار ميلاني، تقي سلحشور، يوسف سلحشور، مهدي حميد شفيق، جمشيد زارعي، حسن ارک (معروف به حسن علي حاجابلو)، مهدي مهاجر، عزيز پورولي، احمد عليزاده، ياسر سلماني رضائي، ايلقار کريمي، مهدي نوري، احمد رياضي مبارکي، فرزاد مهدوي، موسي برزين خليفه لو، يعقوب رمضاني، وحيد شيخ بگلو، محمد علي مرادي، علي شيمک، محمد اميري و تقي صوفياني. يک گزارش تائيد نشده همچنين حاکي است که حسين نصيري، اکبر مهاجري و شخص ديگري که فقط با نام علي مشخص شده در ميان دستگير شدگان ميباشند.
درياچه اروميه (ارمو، اورميا، اورميه، اروميه) يک درياچه نمک در شمال غرب ايران است که از نظر فرهنگي براي آذربايجاني هاي ايراني حائز اهميت ميباشد. اين درياچه بين استان هاي ايراني آذربايجان شرقي و غربي واقع شده است. اين بزرگترين درياچه در خاور ميانه و سومين درياچه نمک بر روي زمين ميباشد. تاسيس بيش از ۴۰ سد بر روي ۱۳ رودخانه ای که اين درياچه میریزد، بعلاوه خشکسالي اخير از سال ۱۹۹۹ ، حجم سالانه آبي را که اين درياچه دريافت ميکند بطور قابل ملاحظه اي کاهش داده است. در نتيجه ، غلظت آب افزايش يافته و اين ترس را بوجود آورده که يک فاجعه زيست محيطي در منطقه واقع شود. عده زیادی از انبوه آذربايجاني هائي که در اين منطقه و اطراف درياچه زندگي ميکنند اقدام به تظاهراتهایي کرده اند که درآن به تصميم پارلمان ايران مبني بر عدم حمايت از اقدام براي افزايش سطح آب درياچه اعتراض ميشد.پس از آن دولت اعلام نموده که براي جلوگيري از خشک شدن بيشتر درياچه به اقداماتي دست خواهد زد.
ترجمه : آداپ

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed