بازداشت دهها فعال حقوق مدنی آذربایجان در اردبیل

سه شنبه ۲۲ شهريور ۱٣۹۰ - ۱٣ سپتامبر ۲۰۱۱
آداپ: عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، مسلم اکبرزاده، ابراهیم رشیدی، حسن کریم زاده، عیسی عزیزی، نصرت اله ولیزاده، رحیم غلامی، حمید قوتی، علی خیرجو، مهدی اصولی، علی بابایی و بابک جوانشیر اسامی چندی از فعالین آذربایجانی در استان اردبیل هستند که در تظاهرات پراکنده روز گذشته اردبیل و یا قبل آن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده اند.
بازداشت این افراد پس از آن صورت می گیرد که فعالین آذربایجانی با پخش اعلامیه هایی در اعتراض به سیاستهای حکومت ایران در قبال مرگ دریاچه اورمیه؛ مردم را به تجمع برای روز دوشنبه ۲۱ شهريور ۱٣۹۰ فراخوانده بودند.به دنبال این فراخوان شهر اردبیل فضایی امنیتی به خود گرفت و ماموران ضد شورش کنترل نقاط حساس این شهر را به دست گرفته اند. گزارشهایی نیز از وقوع تجمعات پراکنده در سطح این شهر منتشر شده است که مامورین امنیتی به شدت با تجمع کنندگان برخورد و مانع گسترش تجمعات شده اند.
ماموران امنیتی  ۲۱ شهريور ۱٣۹۰ با مراجعه به منزل پدری ابراهیم رشیدی در روستای میرکندی شهر مشگین شهر وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.
در راستای همین تدابیر امنیتی  روز یکشنبه ۲۰ شهریور نیروهای اطلاعاتی عسگر اکبر زاده فعال مدنی و دانشجویی آذربایجانی را در پلیس راه آستارا - نمین(نزدیکی اردبیل) در مسیر بازگشت از تهران دستگیر کردند. آقای عسگر اکبرزاده قبلا نیز چنید بار توسط نیروهای امنیتی دستگیر و مدت طولانی را در حبس گذرانده است.
از طرفی طبق اخبار رسیده در همین روز نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل هاشم فعال (موغانلی) دیگر فعال مدنی ساکن اردبیل قصد بازداشت او را نیز داشته اند که وی در خانه حضور نداشته است. ماموران ضمن تفتیش منزل نامبرده کتابها و وسایل شخصی ایشان را با خود برده اند.
همگام با این دستگیریها، روز جمعه ۱٨ شهريور نیروهای امنیتی عباس لسانی فعال سرشناس آذربایجانی را بدون نشان دادن هر گونه حکم بازداشتی در منزلش دستگیر و به وزارت اطلاعات این شهر منتقل کردند، وی تا کنون هیچ تماسی با منزل نداشته است. خانواده او گمان می کنند که او هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می برد، چرا که او قبلا" اعلام داشته بود که در صورت هر گونه بازداشت خودسرانه ای دست به اعتصاب غذا خواهد زد.
شایان ذکر است در روزهای اخیر فشار بر روی آقای عباس لسانی بیشتر شده بود و هفته گذشته نیروهای امنیتی با یورش به محل کار لسانی؛تنی چند از فعالین مدنی آذربایجانی به نامهای رحيم غلامی ، محمد بدلی و طاها هاشم پور را که آنجا حضور داشتند را دستگیر کرده بودند. عباس لسانی به خاطر فعالیتهایش در رابطه با دفاع از حقوق ملی و مدنی آذربایجانیها در ایران چندین بار دستگبر شده و مدت زیادی را زندانی بوده است.
در این میان از وضعیت حمید قوتی دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه آزاد اردبیل که روز يکشنبه ۱٣ شهريور ۱٣۹۰ توسط مامورین اطلاعاتی دستگیر شده است اطلاعی در دست نمی باشد. مامورین منزل این فعال را مورد تفتیش قرار داده، کامپیوتر و کتابهای حمید قوتی را با خود بردند.
چندی پیش نیز چند فعال مدنی دیگر نیز بنام های حسين عبادالهی و حميد واثق در اردبیل بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بودند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed