خانواده های بازداشتی های مراسم افطاری تبریز: مردم را بی دلیل مجرم نکنید، این ها بی گناهند آزادشان کنید

کلمه-حسین صداقت:
چکیده: ماموران امنیتی و انتظامی عصر چهارشنبه ۲ شهریور ۱٣۹۰ با مراجعه به مراسم افطاری فعالین آذربایجانی در محله قوم تپه تبریزنزدیک به سی تن را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. پیگیری های قضایی خانواده ها در این مدت بی جواب مانده و هر خبر درگیری در تبریز و ارومیه بر نگرانی ها می افزاید.
برادر عبدالله صدوقی می گوید: عبدالله اعتصاب غذا کرده، مریض هم که بوده، معده ش خونریزی کرده که منتقل شده بهداری زندان. ما دیروز هم رفتیم زندان برای پیگیری و اینکه بتوانیم ببریمش بیمارستان ولی جوابی به ما ندادند.
عبدالله صدوقی یکی از بازداشت شدگان مراسم افطاری در منزل مصطفی عوض پور در تبریز است که از دو روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند.
ماموران امنیتی و انتظامی عصر چهارشنبه ۲ شهریور ۱٣۹۰ با مراجعه به مراسم افطاری فعالین آذربایجانی در محله قوم تپه تبریز نزدیک به سی تن را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
پیگیری های قضایی خانواده ها در این مدت بی جواب مانده و هر خبر درگیری در تبریز و ارومیه بر نگرانی ها می افزاید.
لازم به ذکر است، هفته ی گذشته در واکنش به این دستگیری جمعی، گروهی از اصلاح طلبان و هواداران جنبش سبز آذربایجان با صدور بیانیه ای، خواستار آزادی فوری بازداشتی شدند.
مرتضی عوض پور، مصطفی عوض پور، محمود فضلی، جلیل علمدار میلانی، تقی سلحشور، یوسف سلحشور، عبدالله صدوقی، مهدی حمیدی شفیق، جمشید زارعی، حسن ارک، مهدی مهاجر، عزیز پورولی، احمد علیزاده، یاسر سلمانی رضایی، ، ایلقار کریمی، مهدی نوری، احمد ریاضی مبارکی، فرزاد مهدوی، موسی برزین خلیفه لو، یعقوب رمضانی، وحید شیخ بگلو، محمدعلیمرادی، علی شیرناک، محمد امیری، تقی صوفیانی از جمله فعالین مدنی آذربایجانی هستند که درجریان مراسم افطاری در منزل عوض پور بازداشت شده اند.
مصاحبه کلمه با خانواده ی سه تن از این بازداشت شدگان را با هم می خوانیم:

برادر عبدالله صدوقی فعال مدنی ۳۴ ساله تبریزی می گوید:
به زندان تبریز رفتیم برای ملاقات گفتند که ایشان در قرنطینه است و به بند منتقل نشده اند
در این یک هفته شما را به طور رسمی در جریان دلیل بازداشت قرار داده اند؟
والله همه برای شام و افطار میهمان بودند که به محض ورود دستگیر شدند و تا به این لحظه هم دلیل خاصی برای این دستگیری ها ارایه نشده است.
خبر دارید که الان در چه شرایطی هستند؟

آنهایی که در اختیار اطلاعات بودند اعتصاب غذا کردند. عبدالله هم اعتصاب غذا کرده، مریض هم که بوده، معده ش خونریزی کرده که منتقل شده بهداری زندان. ما دیروز هم رفتیم زندان برای پیگیری و اینکه بتوانیم ببریمش بیمارستان ولی جوابی به ما ندادند.
در واقع خبر اعتصاب غذا را خود آقا عبدالله به شما دادند؟
بله با خود ایشان صحبت کردم.
آیا پیگیری قضایی هم داشته اید؟
بله ما به دادگاه انقلاب مراجعه کردیم که گفتند به زندان مراجعه کنید و در ملاقات از ایشان بخواهید که اعتصاب را بشکند. خصوصا که عبدالله ناراحتی هم دارند. ما به زندان هم رفتیم اما جواب ما را ندادند.
یعنی با وجود اینکه دادگاه انقلاب گفته بود که شما ملاقات داشته باشید در زندان به شما اجازه ندادند؟
بله گفتند که ایشان در قرنطینه است و به بند منتقل نشده اند.
آقا صدوقی قبلا سابقه فعالیتی داشته اند؟

فعالیت سیاسی خیر اما فعال مدنی بوده است. اینبار هم با توجه به تجمعاتی که در ارومیه بوده و اتفاقاتی که افتاده بوده، تصمیم گرفته بودند که جایی با دوستان جمع شوند و مسایل را بررسی کنند.
صحبتی با مسوولین قضایی کشور ندارید که از اینجا بفرمایید؟
من می خواهم توجه مسئولان را به یک نکته ی مهم جلب کنم و آن اینکه اینها بی گناه دستگیر شده اند و کار خاصی انجام نداده اند. جان این افراد به طور جدی و نگران کننده ای در خطر هستند. امیدواریم که این عزیزان را به زودی آزاد کنند تا آنها هم دست از اعتصاب بردارند.
دریاچه ارومیه در حال از بین رفتن است و اگر خدای ناکرده این روند ادامه پیدا کند و به تدریج دریاچه ارومیه خشک شود جان همه در خطر خواهد افتاد. البته من مطمئن هستم که این اتفاق نخواهد افتاد و آب این دریاچه بالاخره بطریقی تامین خواهد شد.
فاطمه حیدری همسر آقای فضلی فعال مدنی آذربایجانی ۴۳ ساله می گوید:
همسرم سال گذشته ۱۸ خرداد دستگیر شد و ۴ ماه را در انفرادی های وزارت اطلاعات گذراند که در بازجویی ها بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شکنجه شده بود
دقیقا هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟
خانم حیدری: آقای فضلی ۲ شهریور همزمان با افطار در منزل آقای مصطفی عوض پور با سایر دوستانشان دستگیر شدند. این جمع قرار بود در خصوص دریاچه ارومیه و بی اعتنایی نمایندگان مجلس با هم صحبت هایی داشته باشند که ماموران اطلاعات وارد منزل شده و پس از بازرسی و تفتیش منزل، آقای فضلی و باقی را دستگیر کردند.
خبر دارید که این دوستان دقیقا کجا هستند و توسط چه ارگانی دستگیر شده اند و در چه شرایطی هستند؟
من روز ۵ شنبه مراجعه کردم به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی که گفتند آقای فضلی توسط نیروی انتظامی دستگیر شده و در اختیار حفاظت اطلاعات سپاه هست و فعلا هم آنجا خواهد بود. ۵ شنبه بعدازظهر آقای فضلی تماس داشتند در حد احوال پرسی و کمتر از ۳۰ ثانیه طول کشید. برای دومین بار دیروز تماس گرفتند که باز هم صرفا احوال پرسی بود، و صدای آقای فضلی بنظرم خیلی تغییر کرده بود. ولی ایشان گفتند که نگران نباش و حال من خوب است. اما امروز که من به دادگاه مراجعه کردم همسر آقای یاسر رضایی گفتند که بچه هایی که در اختیار اطلاعات هستند، بصورت دسته جمعی اعتصاب کرده اند و آقای عبدالله صدوقی که از دوستان آقای فضلی است را به بهداری زندان منتقل کرده اند. بعد از این خبر دیگری نتوانستم بگیرم.
پس خبر اعتصاب که دیروز منتشر شد درست است؟
من این خبر را از همسر آقای رضایی شنیدم و نمی دانم که درست است یا نه.
در پیگیری هایی که داشتید از دادگستری و مراجع قضایی چه جوابی گرفتید؟
گفتند فعلا اینجا هستند، بروید و ۳ شنبه بیایید. بعد گفتند بروید شنبه بیایید و امروز هم که رفتیم جوابی ندادند ولی آقای فضلی که با من تماس داشتند، از من خواستند که لباسهایشان را ببرم اتاق ۳۷ اطلاعات. به نظر می آید قرار است نگهشان دارند چون ایشان وسایل شخصی خواستند.
اتاق ۳۷ اطلاعات کجاست؟
اتاق ۳۷ اطلاعات دفتر اطلاعات تبریز هست.
همسر شما پیش از این در چه حوزه هایی فعالیت داشته اند؟
ایشان در دوران دانشجویی در انجمن و بعدها هم همچنان در رابطه با مسایل ملی آذربایجان فعال بود. سال گذشته هم ۱۸ خرداد دستگیر شد که ۴ ماه را در انفرادی های وزارت اطلاعات گذراند. در بازجویی ها بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شکنجه شده بود. بعد از ۴ ماه هم منتقل شده بود به زندان مرکزی تبریز. که بعد از ۱ ماه نیم، با وثیقه ۲۲۰ میلیونی آزاد شد. بعد از دستگیری سال گذشته ۲ پرونده برای ایشان تشکیل شد که برای یکی از پرونده ها ۶ ماه زندان حکم بریدند و پرونده دوم هم همچنان مفتوح است و حکمی اعلام نشده است.
سخنی با مسوولین قضایی دارید؟
با توجه به اینکه تمام دوستانمان، آقای فضلی و سایرین، بی گناه دستگیر شده اند امیدوارم همگی بزودی آزاد شوند.
پدر احمد علیزاده جوان ۲۲ ساله ی بازداشتی در این مراسم افطاری هم با ابراز نگرانی از بی خبری موجود می گوید:
گفتند که پرونده ها زیاد است و فرصت نیست که به پرونده ی آنها رسیدگی شود
در حال حاضر خبر دارید که احمد آقا در چه شرایطی به سر می برد؟
گفته بودند که وثیقه بیاورید می خواهیم شنبه آزادشان کنیم اما فعلا که خبری نیست.
شما وثیقه تهیه کردید؟

بله، با کلی مشکلات و دردسر وثیقه را تهیه کردیم ولی اینها فقط امروز و فردا می کنند. خودشان باید تصمیم بگیرند. هر وقت دلشان خواست. ما خیلی نقشی نداریم.

در پیگیری هایتان از مراجع قضایی چه جوابی گرفته اید؟
اطلاعاتی نمی دهند. فقط گفتند که پرونده زیاد است و فرصت نیست که به پرونده ی آنها رسیدگی شود.
سخنی با مسوولین قضایی که این مصاحبه را مطالعه می کنند دارید؟
می خواهم توجه کنند که ملت را بی دلیل مجرم نکنند. وقتی کسی را دستگیر می کنند و مدتها نگه می دارند تا نتیجه مشخص و جرمش معلوم شود، مسایل مختلفی و مشکلات متعددی ایجاد می شود. این روش بنظر من روش بسیار غلطی است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed