ترند: «سرکوب» تظاهرات معترضان به خشک شدن دریاچه اورمیه

سه شنبه ۲ خرداد ۱٣۹۱ - ۲۲ می ۲۰۱۲
گزارشها از تبریز و ارمیه حاکی است که در پی فراخوان فعالان مدنی آذربایجانی، مردم آذربایجان در شهرهای ارومیه و تبریز روز دوشنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۱، دست به تجمعات اعتراضی به خشک شدن دریاچه ارومیه زده اند که با دخالت نیزوهای انتظامی به خشونت کشیده شده است.
به گزارش ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) نیروهای انتظامی با باتوم، مانور گارد موتورسوار، پرتاب گلوله های رنگی و گاز اشک آور سعی در پراکنده ساختن تجمعات زده اند.
این گزارش از بازداشتهای گسترده معترضین در شهرهای ارومیه و تبریز حاکی است و بر اساس گفته شاهدان عینی، تعداد بازداشت شدگان را حدودا 100 نفر اعلام کرده است که به مراکز امنیتی منتقل شده اند.
این گزارش در ادامه می گوید که گزارشات رسیده از تبریز نیز از درگیریهای پراکنده در اطراف میدان آبرسان شهر تبریز حکایت دارد. به گفته شاهدان فضای این شهر در اطراف بازار،راسته کوچه، فلکه ساعت، خیابان شهناز به شدت امنیتی بوده است. ماموران امنیتی در پارکینگ هتل گسترش و خیابانهای اصلی شهر تبریز مستقر شده و اجازه تجمع را نمی دهند. بنا بر این گزارش در جریان این تجمعات چندین فعال تبریزی نیز بازداشت شده اند.
تجمعات عصر روز گذشته، ساعت 7 به وقت محلی برگزار شده است.
سال گذشته نیز تجمعات اعتراض آمیز به خشک شدن دریاچه ارومیه در شهرهای ارومیه و تبریز برگزار شد که با بازداشت و حکمهای سنگین زندان برای دهها فعال مدنی آذربایجانی همراه شد.
دریاچه ارومیه که نیمی از آب خود را از دست داده است و در برخی نقاط آن، آب تا ۱۰ کیلومتر پس|روی داشته است، با ادامه این روند تخمین زده می|شود که تا سه سال آینده خشک شود و، به گفته محمدباقر صدوق، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، "در این صورت ۱۰ میلیارد تن نمک به صورت گرد و غبار و توفان بر سر ۶ میلیون نفر ساکن مناطق اطراف خواهد ریخت".
دولت آقای احمدی|نژاد با گسترش اعتراضات مردمی، ۱۷ شهریورماه سال گذشته اعلام کرد که ۹۵۰ میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است، اما خبری از آغاز عملیات احیای این دریاچه رو به مرگ منتشر نشده است.

لینک خبر: http://fa.trend.az/regions/iran/2028660.html

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed